3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 210, 211, 212, 213, 214, 215 Elektrikli Araç Gereçler Cevapları

3. Sınıf  Meb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Elektrikli Araç Gereçler Cevapları

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Meb Yayınları 7. Ünite Elektrikli Araçlar Sayfa 210, 211, 212, 213, 214, 215 Elektrikli Araç Gereçler Soruları ve Cevapları 2017 – 2018

3. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 210 Cevabı

Görsellerdeki araç-gereçlerden hangileri elektrikle çalışır?

 • Cevap:

3. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 214 Cevabı

1. Yazdıklarımızı grup arkadaşlarımızla paylaşıp tablodaki elektrikli araçların yaşamımıza kattığı kolaylıkları yazalım.

 • Cevap:Ev ortamında sahip olduğumuz elektrikli aletler; bilgisayar, süpürge, televizyon, ütü, çamaşır makinesi, saç kurutucusu, buzdolabı, bulaşık makinesi, su ısıtıcı, elektrikli şofbenler olmaktadır.
   Bunların kullanımına baktığımız zaman hayatımıza kolaylık sağladıkları gibi yaşantımızı sürdürmemiz için önemli olmaktadır.

  Bilgisayar: araştırma yapmamız için en önemli bilgi kaynağı olup işlerimizi ve hayatımızdaki bir çok araştırmayı buradan yönetebiliriz.

  Çamaşır Makinesi: çamaşırlarınızın temizliği için önemli olup hayatımıza kolaylık getirir icadı olmasaydı elimizde yıkamak zorunda kalacaktık aynı zamanda.

  Bulaşık Makinesi: yemek yeriz bir çok bulaşık birikir bunların elde yıkanması zaman kaybı olduğu gibi yeterince temiz olmayacaktır hayatımızı kolaylaştırdığı gibi sağlıklı yaşamamıza imkan sağlamaktadır.

  Şofbenler: temizlik ihtiyacımızı yapmak için sıcak suya ihtiyac duyarız ısıtmak için elektrikli şofbenler hayatımızda olmaktadır.

  Süpürge: evimizin temizliğini yapmak için en çok kullanılan elverişli elektrik aletlerden birisi olmaktadır.

2. Elektrik kesintisi olduğunda yaşayacağımız zorluklar nelerdir? Açıklayalım.

 • Cevap:Bir hafta elektrik kesintisi hayatımızı ciddi manada zora sokar. Akşamları aydınlanma için mum veya ışıldak kullanırız bu da yetersiz aydınlatma olur. Haberleşme araçlarını televizyon, radyo, bilgisayar, ,internet, telefon kullanamayız. Çamaşır ve bulaşıklarımızı kendimiz yıkamamız gerekir. Ütü yapamayız. Temizlik için süpürge kullanamayız. Banyo için suyu ısıtarak kullanmamız gerekir. Kış ise ısınmak için farklı yöntemler bulmamız gerekebilir. Yazın klima kullanamayız. Gece olduğu zaman her yer karanlık olurdu ve haliyle göremezdik. Televizyon izleyemezdik. İşlerimiz aksar ve yarım kalırdı. Sabah olsun gün aydınlansın diye dua ederdik : ) tıp alanında pek çok şey elektrikle çalıştığından dolayı doktorlar bizi tam anlamı ile muayene edemez ve sağlığımız açısından tehlike altına girerdik. Araba kullanamazdır. Trafik lambaları olmazdı. Trafikte ışık çok önemlidir bu yüzden elektrik olmadığından çok kötü kazalar yaşanabilirdir. Yada geceleyin kimse araba süremez gündüz sürerdi. Geceleri ışık olmadığından dolayı derslerimizi yapamazdık. Hayatı yarım yaşardık. Geceleyin herkes sus pus olur ve erken yatardı. Ulaşım ve haberleşme gibi imkanlar olmazdı. Metro ve uçaklar çalışmazdı. Bilgisayar ve telefon kullanamazdık. İnternet olmazdı. Hayatımız adeta monoton olurdu. Elbiselerimizi, eşyalarımızı her şeyimizi el ile yapmak zorunda kalırdık. Teknoloji ilerlemezdi. Teknoloji demek elektrik demektir. Günümüzde % 90 pek çok teknolojik ürün elektrikle çalışmaktadır. Bu yüzden hepsinden mahrum kalırdık. Elektrik olmayınca buzdolabı olmazdı ve yiyecek ve içeceklerimiz çabuk bozulurlar. Her alanda dünya geriye giderdi. Üretimde, ekonomide, siyasal ve sosyal alanda hiç bir adım atılamazdı. Borsa diye bir şey olmazdı. Çünkü onların işi bilgisayarla olduğu için.

3. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 215 Cevabı

Elektrik kesintisinden etkilenmemek için neler yapabiliriz?

 • Cevap:Basit önlemler
  – Elektronik cihazların fişi kullanılmadıkları zamanlarda çıkartılmalı. Özellikle şarj aletleri voltaj değişimlerinden en fazla etkilenen elektornik cihazlardır. Bu yüzden kesinlikle, telefonunuz ya da tabletiniz şarj olduktan sonra fişini çekin. 
  – Evde kimsenin olmayağı sürelerde, tatile çıkarken yapılabileceği gibi, sigortayı kapatmak iyi bir tedbirdir. 
  – Evinizdeki elektronik cihazlar pencerelerden uzak yerlere yerleştirilirse aşırı ısınmaları engellenmiş olunur.  
  – Kullandığınız telefon, tablet, bilgisayar için yedek batarya temin edebilirsiniz. 
  – Günümüzde kullanımı artan taşınabilir şarj cihazları ile elektirik kesintisinde ya da günlük hayatta ihtiyaç durumlarında elektronik aletlerinizi prize ihtiyaç duymadan şarj edebilirsiniz. 
  – Ev için güneş battıktan sonra kullanılmak üzere ışıldak temin edilebilir. Yalnız şarjına dikkat edilmeli. Teknik önlemler
  Jeneratör: Mekanik enerjiyi dalgalı akım halinde elektrik enerjisine çeviren makinelerdir. Elektirik kesildiğinde, elektornik cihazlara zarar vermeden devreye girer. Genellikle büyük iş merkezleri ve sitelerde kullanılır. 
  Güç adaptörü: Elektronik cihazlara takılırsa kesilmiş elektrik geldiğinde oluşacak yüksek akıma karşı koruma sağlar. Özellikle bilgisayarlarda kullanılabilir ve elektronik aletlerin büyük voltaj değişikliklerinden etkilenmesini engeller. 
  Güneş enerjili şarj aletleri: Günümüzde solar enerji sistemleri git gide rağbet kazanıyor. Maliyeti düşük, çevre kirliliğine neden olmayan güneş enerjili şart aletleri her türlü şarj gerektiren cihazda kullanılabilir. 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*