8. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 42 Cevabı 

8. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 42 Cevabı 

TEMEL AYET

Şüphesiz insanlar için kurulan ilk ibadet evi elbette Mekke’de alemlere rahmet ve hidayet kaynağı olarak kurulan Kâbe’dir. Onda apaçık deliller Makam-ı İbrahim vardır. Oraya kim girerse güven içinde olur. Yoluna gücü yetenlerin Kâbe’yi haccetmesi, Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim bunu inkar ederse şüphesiz Allah hiç kimseye muhtaç değildir. (Al-i İmran suresi, 96-97. ayetler)

1. Hac ibadetinin yapıldığı kutsal mekânlarla ilgili daha önce herhangi bir film veya belgesel izlediniz mi? İzlediyseniz düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Evet izledim filmin ismi Büyük Yolculuk.

Büyük Yolculuk Film Konusu 

Müslüman bir ailenin oğlu olan Reda ailesiyle birlikte yıllardır Fransa’nın güneyinde yaşamaktadır. Reda’nın Arapça’dan başka bir dil konuşmayan tutucu babasının ölmeden önce yerine getirmek istediği son bir dileği vardır: hacca gitmek. Bunun için de oğlunun kendisini Mekke’ye götürmesini istemektedir. Fransız bir sevgilisi olan Reda sınavlarını bahane etse de babasını ikna edemez ve arabayla Fransa’dan yola çıkarlar. Başlangıçta yolculuk çok zor görünmektedir. Babayla oğlun hiç ortak noktaları yoktur çünkü. Mecbur kalmadıkça konuşmazlar bile. Aralarında sessiz bir iletişim kurulur. Reda yolculuğun tadını çıkarmaya çalışırken, babası ise kendisine ve yerine getirmek istediği bu kutsal göreve saygı duyulmasını beklemektedir. Aralarında iletişim bile mümkün değilken babayla oğul yavaş yavaş birbirlerini tanımaya başlarlar. Ne yazık ki yolculuğun da sonu yaklaşmıştır.

2. Sizce her yıl dünyanın pek çok farklı ülkesinden farklı milletleri bir araya getiren hac ibadetinin temel hedefi ne olabilir?

  • Cevap: Hac, Allah içindir, O’nun için, O’nun emri olduğu için, O’nun hoşnutluğunu kazanmak için yapılır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*