8. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 68 Cevabı 

8. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 68 Cevabı 

YORUMLAYALIM

Aşağıdaki ayetleri arkadaşlarınızla yorumlayınız.

“Yahut görmedin mi o kimseyi ki evlerinin duvarları, çatıları üzerine çökmüş (alt üst olmuş) bir kasabaya uğradı; ‘Ölümünden sonra Allah bunları nasıl diriltir acaba!’ dedi. Bunun üzerine Allah onu öldürüp yüz sene bıraktı; sonra tekrar diriltti. ‘Ne kadar kaldın?’ dedi. ‘Bir gün yahut daha az’ dedi. Allah ona: ‘Hayır, yüz sene kaldın! Yiyeceğine ve içeceğine bak, henüz bozulmamıştır. Eşeğine de bak. Seni insanlara bir ibret kılalım diye (yüz sene ölü tuttuk, sonra tekrar dirilttik). Şimdi sen kemiklere bak, onları nasıl düzenliyor, sonra ona nasıl et giydiriyoruz.’ dedi. Durum kendisince anlaşılınca: ‘Şimdi iyice biliyorum ki Allah her şeye kadirdir’ dedi.
İbrahim Rabbine: Ey Rabbim! Ölüyü nasıl dirilttiğini bana göster, demişti. Rabbi ona: Yoksa inanmadın mı? dedi. İbrahim: Hayır! İnandım, fakat kalbimin mutmain olması için (görmek istedim), dedi. Bunun üzerine Allah: Öyleyse dört tane kuş yakala, onları yanına al, sonra (kesip parçala), her dağın başına onlardan bir parça koy. Sonra da onları kendine çağır; koşarak sana gelirler. Bil ki Allah azîzdir, hakîmdir, buyurdu.”
(Bakara suresi, 259, 260. ayetler.)
“Ölüden diriyi, diriden de ölüyü O çıkarıyor; yeryüzünü ölümünün ardından O canlandırıyor. İşte siz de (kabirlerinizden) böyle çıkarılacaksınız.”

  • Cevap: Allah’ın büyük olduğunu verdiği gibi aldığı gibi vereceğini ve kıyamet gününde de böyle olacağını kanıtlamıştır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*