Aft Nedir, Aft Hakkında Bilgi

Aft Nedir, Aft Hakkında Bilgi çalışma sorusunun cevabı, ödevlerinize yardımcı olmak ve Okul zamanı boyunca başarılı olmanız için cevapgo.com tarafından hazırlandı.

Aft, ağız içi yara, uçuk gibi ağızda dudakta görülen rahatsızlıklar günümüz insanlarının yüzde 15-20’ sinde görülmektedir. Bu ağız içi ya da dudak yaraları sürekli tekrar eden bir şekilde görülmektedir. Ağız yaraları gerçekten kişinin yaşamını olumsuz yönden etkilemektedir.
Bu yazımızda sizlere aft nedir, afta ne iyi gelir, aft nasıl geçer? Gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Aft nedir?

Ağzın içinde oluşan dilde, iç yanakta ve diş etlerinde görülen beyaz ya da gri renklerde görülen ve çevresinde oldukça kızarıklıklar olan ağız içi yaralardan biridir. Aftlar genelde ağzın bir tek bölgesinde görülse de, bazen ağız içine de yayılabilmektedir. Bildiğiniz gibi ya da yaşadığınız gibi ağız içindeki yaralar kişinin yaşamını oldukça etkilemektedir.

Birçok tıbbi çalışmadan “ aft neden oluşur? “ sorusunun cevabı aranmış olsa da hiç bir çalışma sonucunda aftın neden oluştuğunu belirlenememiştir.
Ancak bazı aftın oluşumunu tetikleyen bazı faktörlerin neler olduğu tıbbi çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır.
Aşırı tuzlu ve baharatlı gıdalar, stres, diş ve çene yapısındaki anatomik bozukluklar deri hastalıkları, vitamin eksikliği gibi etmenler aft oluşmasını hızlandırır.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*