B12 Vitamini Hakkında Bilgi

B12 Vitamini Hakkında Bilgi çalışma sorusunun cevabı, ödevlerinize yardımcı olmak ve Okul zamanı boyunca başarılı olmanız için cevapgo.com tarafından hazırlandı.

Bu yazımızda sizlerle B12 vitamini nedir, B12 vitamini en çok hangi besinlerde bulunur, B12 vitamini eksikliğinde hangi hastalıklar görülür, B12 vitamini hangi besinler bulunur? sorularının cevaplarını paylaşacağız.

B12 vitamini suda eriyen vitaminlerden bir tanesidir. Oldukça önemli bir vitamin olan B12 vitaminin eksikliğinde kişi günlük yaşamda bir çok olumsuz durum yaşar.

B12 Vitaminin Yararları Nedir?
Bu vitamin kırmızı kan hücrelerinin üretimini sağlayan bir vitamindir. Sinir sisteminin düzenli bir şekilde çalışması konusunda da önemli bir rol oynayan B12 vitamini vücutta uzun süreler boyunca depolanan bir vitamindir. Bu vitaminin vücutta depolanma süresi 5 yıldır.
B12 vitamini  genellikle şu nedenlere bağlı olarak hastaya verilir:

Hafıza kaybı sorunu yaşayanlarda,

Kansızlık problemi yaşayanlarda,
Yorgunluk, bitkinler yaşayanlarda
B12 vitamini kullanılmaktadır. Yapılan başka araştırmalarda da B12 vitamininin kansere karşı koruyucu bir etkisinin olduğu saptanmıştır.
B12 vitamini eksikliğinde ne olur?

B12 vitaminin eksikliğinde görülen en büyük sağlık problemlerinden biri kansızlıktır.
B12 vitamini eksikliği sonucu hafıza kayıpları da görülmektedir.
Ellerde, ayaklarda karıncalanma, uyuşma da B12 vitamini eksikliğinde görülen sağlık sorunlarındandır.
Güçsüzlük, halsizlik bu vitaminin eksikliğinde görülmektedir.
B12 vitamini en çok hangi besinlerde bulunur?
Bu vitamin en çok hayvansal ürünlerde görülmektedir. Kırmızı et, balık, sakatat içeriğinde en çok B12 vitamini içeren besinlerdir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*