BAŞKALAŞIM (METAMORFİK) KAYAÇLAR

BAŞKALAŞIM (METAMORFİK) KAYAÇLAR çalışma sorusunun cevabı, ödevlerinize yardımcı olmak ve Okul zamanı boyunca başarılı olmanız için cevapgo.com tarafından hazırlandı.

Tortul ve püskürük kayaçların yüksek sıcaklık ve basınç altında kalarak başka kayaçlara dönüşmesiyle metamorfik kayaçlar oluşur.

Kireç taşının başkalaşmasıyla mermer, granitin başkalaşmasıyla gnays kum taşının başkalaşmasıyla kuvarsit, kil taşının başkalaşmasıyla şist, kömürün başkalaşmasıyla elmas oluşur.

Mermer en çok kullanılan kayaçlardan biridir. İnce dokulu olduğu için plakalar halinde düzleştirilebilir. Ayrıca kolayca parlatılabilir. Hindistan’ın Agra kentindeki sanat şaheseri olan Tac Mahal’ın yapımında mermer kullanılmıştır.

Kayaç döngüsü denilen olayla kayaç türleri milyonlarca yıl içinde birbirine dönüşmektedir. Mevcut kayaçlar derinlere doğru inerek erir ve magma haline gelir.Bu magma yeryüzüne çıkıp soğuyarak püskürük kayaçları oluşturur.Ayrışmaya uğrayarak parçalanan bu kayaçlar dış kuvvetlerin etkisiyle tabakalar halinde birikerek tortul kayaçları oluşturur.Tortul ve püskürük kayaçlar, yüksek sıcaklık ve basınç altında kalarak başkalaşım kayaçlarına dönüşür.

 

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*