Bilgi Toplama Yolları Nedir?

Bilgi Toplama Yolları Nedir? çalışma sorusunun cevabı, ödevlerinize yardımcı olmak ve Okul zamanı boyunca başarılı olmanız için cevapgo.com tarafından hazırlandı.

Bilgi nedir sorusunun cevabını daha önceki yazımızda paylaşmıştık. Bu yazımızda da sizlerle bilgi toplama yolları nelerdir? Sorusunun cevaplarını vermeye çalışacağız.

Bilgi toplama teknikleri nelerdir?

Yazılı kaynaklardan bilgi toplama ( kitap, dergi, ansiklopedi, raporlar)

Aradığınız konu hakkında yazılmış kitapları, yazılmış dergilerin, eski dönemlerde konuyla ilgili yazılmış kalıntıların incelenmesi sonucu yazılı kaynaklardan faydalanmış olursunuz.

Gözlem (doğal gözlem, pasif gözlem ve aktif gözlem)

Gözlem tekniğini daha çok doğa olayları ile ilgilenen bilim insanları kullanmaktadır. Gözlem doğal olayların ve faaliyetlerin sistematik bir biçimde takip edilmesi esasına dayanmaktadır.gözlemlediğiniz olayların kendi ortamında daha doğrusu doğal ortamında olması gözlemin daha objektif olmasını sağlar.

Bir gözlemin geçerliliği için şunlara dikkat edilmelidir:

Gözlem araçtırılan amaca hizmet etmelidir,

Gözlem sonuçları kaydedilmelidir.

Araştırmacı tarafından gözlenecek konu daha önceden belirlenmelidir.

Tutarlılık ve geçerlilik bakımından gözlem sonuçları kanıtlanmalıdır.

İçerik Çözümlemesi:

Yazılı, görsel ve işitsel alandaki konuyla ilgili yayınların incelenmesi essasına dayanan bilgi edinme yollarından biri de içerik çözümlemesidir.

Görüşme:

Bir konu hakkında geniş bir bilgi edinmek istediğiniz zaman konuyla ilgili uzmanlarla görüşme yapılmasıdır. Görüşme tekniğinden görüşülen kişi sayısının azlığı ya da çokluğu pek önemli değildir. Bu teknikte önemli olan görüşmecinin daha önceden hazırladığı soruları görüşülen kişiye sormasıdır.

Soru kağıdı (Anket)

Anket de görüşme tekniklerinden en objektif olanlarından biridir. Bu teknikle, bir konuyla ilgili daha önceden hazırlanan sorular, kapalı bir zarf içinde anket sorularını cevaplayacak kişilere dağıtılır. Anket yapılırken, soruları cevaplayacak kişiler genellikle ankete ismini yazmazlar bunun sebebi de sorulara objektif cevaplar verebilmektir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*