Biyolojik Saat Nedir? Biyolojik Saat Hakkında Bilgi

Biyolojik Saat Nedir? Biyolojik Saat Hakkında Bilgi çalışma sorusunun cevabı, ödevlerinize yardımcı olmak ve Okul zamanı boyunca başarılı olmanız için cevapgo.com tarafından hazırlandı.

Canlıların vücutlarındaki metabolik etkinlikler, günlük güneş ışığı miktarına ve güneş ışığının alınabilme saatlerine göre belirli bir döngüyü izlemektedir. Bazı bitkilerin çiçeklerinin açılıp kapanması, bazı hayvanların geceleri aktif hale gelmesi, uyku- uyanıklık döngülerinin ayarlanması buna verebileceğimiz en güzel örnektir.

Özellikle hormon salgılarının böyle 24 saatlik ritimler halinde, düzelmesi, “ biyolojik saat “ olarak isimlendirilmektedir. Herhangi bir nedenden ötürü bu döngüde düzensizlik yaşanması da biyolojik saatin şaşırmasına neden olmaktadır.

Çok genel bir örnek vermek gerekirse; uzun mesafeler arasında yapılan uçak seyahatlerinde yaşanan “ Jet lag” olayı biyolojik saatin şaşırmasından dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Çünkü 24 saatlik zaman dilimi içinde belirli saatlerde en yüksek ya da en düşük seviyeye ulaşan hormonlar, varılan yeni zaman diliminde yanlış saatlerde seviye değişimi göstermiş oluyor.  Yeni zaman dilimine alışıncaya kadar da, vücut bir anlamda sersemliyor.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*