Diksiyon

Diksiyon çalışma sorusunun cevabı, ödevlerinize yardımcı olmak ve Okul zamanı boyunca başarılı olmanız için cevapgo.com tarafından hazırlandı.

DİKSİYONUN TANIMI

Konuşmada ve okumada seslerin,  kelimelerin,  vurguların,  anlam ve heyecan duraklarının açık ve anlaşılır olmasına dikkat eden konuşma biçimi; düzgün söz söyleme sanatıdır.

DİKSİYONUN ÖNEMİ

Dil,  milletlerin tarihinde,  kültürünü nesilden nesile iletmek suretiyle toplulukları millet haline getiren bir unsur olduğu gibi,  dili edebi bir hüviyete sahip kılanda millettir.  Bu bakımdan dilin bilinmesi,  manalandırılması ve telaffuz edilmesi gibi birbirinden ayrılmayacak ve hafife alınmayacak belki edebi hudutlarında ötesinde bir tesir gücü ve mesuliyet sahası vardır.  Diksiyon ise,  öncelikle “ konuşma dilinin incelenmesi ve kullanılması bilgisi’  dir.  Yani konuşulan dilin gramatikal açıdan tanınması ve bilinmesi,  diksiyon için ilk temek hedeftir.  Bu,  o dilde kullanılan yerli ve yabancı menşeli bütün kelime ve kelime gruplarını içine alan bir sahadır.  Bu gramer bilgisi,  kelimenin hem doğru vurgu ve tona sahip olmasını hem de yerinde kullanılmasını sağlayıcı bir unsurdur.   Bu sebeple sadece kulaktan dolma bilgilere dayalı,  kaideleri bilmeden gerçekleştirilen telaffuz temrinlerinin bir netice vermesi mümkün değildir.

Latince’  den Fransızca’  ya oradan da dilimize geçmiş olan diksiyon sözcüğü konuşurken sözcüklerin seçimi ve düzeni anlamına gelmektedir.  Burada,  diksiyon sözcüğü ile konuşmak için sesi ve söyleyiş tarzını doğru bir şekilde kullanmayı kastediyoruz.

Diksiyon çalışmaları iki safhada yürütülür: Birincisi ses eğitimi,  ikincisi ise sahnede vücut hareketlerini kullanarak anlatım uygulamaları yapmaktır.

İnsan öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmak ister.  Bu istek aynı zamanda bir zorunluluktur.  Bunları anlatırken zevkle dinletmesini bilmelidir.  Güzel konuşan kimileri için “ ağzından bal akıyor” ifadesini kullanırız.  Yunus Emre,  asırlar önce sözün önemini ve doğru olarak kullanılmasını “ Söz ola kese savaşı / Söz ola kestire başı / Söz ola ağulu aşı / yağ ile bal ede bir söz” dizeleriyle özdeşleştirmiştir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*