Dil aileleri

Dil aileleri çalışma sorusunun cevabı, ödevlerinize yardımcı olmak ve Okul zamanı boyunca başarılı olmanız için cevapgo.com tarafından hazırlandı.

Dil aileleri

Bir dil ailesi bir ana dilden gelişme yoluyla ayrılmış bulunan dillerin teşkil ettiği topluluktur. Gerçi bir ailedeki dillerin menşei olarak kabul edilen ve ana dil sayılan bir dile ait metinlerin mevcudiyeti pek enderdir. Fakat diller arasındaki benzerlikler, eskiden böyle bir dilin mevcut bulunmuş olduğunu göstermekte; bir aile teşkil eden ve bugün çok defa pek büyük farklarla birbirinden uzaklaşmış bulunan dillerin, aslında bilinmeyen bir zamanda ve bilinmeyen bir sahada, binlerce sene evvel ve  henüz tespit edilemeyen bir arazide konuşulmuş bulunan bir ana dilden çıkmış oldukları anlaşılmaktadır. Bir ana dilin metinleri olmadığı halde, birçok hususiyetlerini kendisinden türemiş bulunan ailedeki dilleri mukayese etmek suretiyle tespit bile mümkündür. Yeryüzündeki başlıca dil aileleri şunlardır: Hint-Avrupa dilleri ailesi, Sami dilleri ailesi, Bantu dilleri ailesi, Çin-Tibet dilleri ailesi(Ergin, Türk Dil Bilgisi)

Yeryüzündeki diller yapıları ve kaynakları(menşe) bakımından çeşitli gruplara ayrılır. Kaynakları bakımından birbirine yakın olan diller ana dilden gelişme yoluyla ayrılmış akraba dillerdir. Böyle aynı kaynaktan gelen diller dil ailesi denilen topluluğu meydana getirirler. Burada kaynak bakımından diller incelenecektir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*