Hangisi bir bitki değildir

Hangisi bir bitki değildir çalışma sorusunun cevabı, ödevlerinize yardımcı olmak ve Okul zamanı boyunca başarılı olmanız için cevapgo.com tarafından hazırlandı.

Hangisi bir bitki değildir

Hangisi bir bitki değildir sorusunun cevabını vereceğiz. Aslanpençesi, Kurtpençesi, Tavukpençesi ve Tilkipençesi hangisi bitki değildir?

Soru : Hangisi bir bitki değildir 

A- Aslanpençesi

B- Kurtpençesi

C- Tavukpençesi

D- Tilkipençesi

Doğru Cevap: Tilkipençesi

Aslanpençesi bitkisi nedir?

Gülgiller ailesine ait bir bitki türüdür ve dağlık alanlarda yetişir. Çok tüylü yapıdaki türleri mevcuttur. Bitkinin büyüklüğü genellikle ot ve çalı arasında bir boyuttadır. Bitkiye ait çiçekler oldukça küçüktür ve dikkat çekmez. Avrupa toplumunda halkın ilacı olarak kullanılmış ve böyle alışılmıştır.
Yayınlanan yabancı bir kitapta bitkinin ismini verenin Jerome Bock olduğu belirtilmiştir. İngilizcesi Lady’s Mantle olan bitkinin anlamı kadın pelerinidir. Belirtilen bilgilere göre bitkinin pelerine benzeyen yaprakları vardır ve isim buradan esinlenerek verilmiştir. Bitkinin kök yaprak kısımları ise hayvan ayaklarına benzer. Bu nedenden aslan ayağı olarak da bilinmektedir. Yüzyıllarca Almanya, İsveç gibi ülkelerde pıhtılaştırıcı, kanamaları durdurucu etkisiyle yaralar üzerinde kullanılmıştır.

Tavukpençesi Türkçe sözlükte anlamı nedir

Tropikal bölgelerin karakteristik çim bitkisi

Kurtpençesi otu nedir

Latince adı ‘Lycopodium clavatum’ olan Kurtpençesi otu gülgiller familyasındandır. Anadolu, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yetişir. Ülkemizde Trabzon, Rize, Çoruh dağlarının nemli kısımlarında sıkça rastlanır. Bulanık yeşil renkli bir bitkidir. Yaprak koltuklarında çok sayıda beyaz ve kırmızı benekli çiçekleri bulunur. Gövdesinden çıkan incecik, zarif köklerle toprağa tutunur. Her dem yemyeşil olan çok yıllık otsu bir bitkidir.
Kurtpençesi, radyum içeren önemli bir bitki türüdür. Avusturya ve Almanya’da doğayı koruma yasası kapsamına alınmıştır. Bazı yörelerde kurtayağı, kurttırnağı, yılankökü, çıyancık, çıyan otu isimleriyle de bilinir.
Yapılan arkeolojik kazılarda Crock Hey Madeni, Wigan, Lancashire, İngiltere’de Karbonfier döneminden kalma 330 milyon yıl öncesine ait kurtpençesi fosili bulunmuştur. Fosil günümüzde yaşayan kurtpençesi otlarıyla benzerlik gösterir. İnsanlık tarihinde Matthiolus ve Lonicerus, diş etlerini güçlendirmekte, ateş düşürmekte, sancı dindirmekte kurtpençesi otunu kullanmışlardır. Kurtpençesi tozu eskiden hapların birbirine yapışmaması için kutulara serpiştirilirmiş. Doğu Avrupa ülkelerinde kuluçka dönemindeki kümes hayvanlarının altına sporları serpiştirilirse yumurtadan civciv çıkmayacağına inanılırmış.
Kurtpençesi bitkisinden; kurtpençesi çayı, kurtpençesi tozu ve kurtpençesi tentürü üretilir.
Halk arasında kurtpençesi çayı içmenin gut hastalıklarına, kramplara, eklem ağrılarına, nefes darlığına, tiroit hormonunun etkisini azaltmaya iyi geldiğine inanılır.
Tedavi amaçlı kullanımında mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.
Uygun şartlarda kurutulan kurtpençesi, ağzı kapalı cam bir kavanozda, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında ömrü 1 yıldır.

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*