PÜSKÜRÜK (MAGMATİK) KAYAÇLAR

PÜSKÜRÜK (MAGMATİK) KAYAÇLAR çalışma sorusunun cevabı, ödevlerinize yardımcı olmak ve Okul zamanı boyunca başarılı olmanız için cevapgo.com tarafından hazırlandı.

İç püskürük ve dış püskürük kayaçlar olarak iki gruba ayrılır.

İç Püskürük Kayaçlar

Magmanın; yer kabuğunun farklı derinliklerindeki taş ve tabakaların arasına sokularak yavaş yavaş soğumasıyla iç püskürük kayaçlar oluşur. Başlıca iç püskürük kayaçlar; granit, siyenit, diorit ve gabrodur.

Granit, kendine özgü yüzey şekillerini oluşturması ile diğer kayaç türlerinden ayrılır. Kütle halindeki granitler, fiziksel ve kimyasal ayrışmaya uğradıklarında değişik boyut ve şekillerde bloklara dönüşür.
Granitlerin ayrışması sonucu yer yer birbiri üzerinde köşeleri yuvarlaklaştırılmış bloklardan oluşan bir topografya şekli meydana gelir. Buna tor topografyası denir.

Tor Topografyası

Tor topografya şekillerinde,kayacın özelliklerinin yanı sıra iklim şartları da etkilidir.Sıcak ve nemli iklim bölgelerinde kimyasal ayrışmaya bağlı olarak granit kütleleri dik duvarlar ya da kütleleşmiş bloklar halinde bulunur.Günlük sıcaklık farklarının fazla olduğu, fiziksel parçalanmanın yaygın olduğu alanlarda ise yüzey şekilleri keskin kenarlı, köşeli dikliklerden oluşan sarp görünüm alır.

Dış Püskürük Kayaçlar

Magmanın volkanik faaliyetler sonucu yeryüzüne çıkmasıyla dış püskürük kayaçlar oluşur. Genellikle koyu renkli olan bu kayaçlar ince tanelidir. Başlıca dış püskürük kayaçlar bazalt,andezit.volkan camı,volkan tüfü vb.dir.

Tüfler volkanlardan çıkan ince boyutlu malzemelerin oluşturduğu kayaçlardır.
Açık renkli olan tüfler, çok kolay aşınır.

Volkanik tüfler, Nevşehir-Ürgüp-Göreme yöresinde karakteristik yüzey şekillerinden olan peri bacalarının oluşmasında etkili olmuştur.

püskürük magmatik kayaçlar, püskürük(magmatik) kayaçlar nasıl oluşur, püskürük magmatik kayaçlar nelerdir, volkanik püskürük kayaçların özellikleri, volkanik püskürük kayaçlar kaça ayrılır
volkanik püskürük kayaçlar nasıl oluşur, püskürük ve tortul kayaçlarİlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*