Sıcak su kaynakları nasıl oluşur?

Sıcak su kaynakları nasıl oluşur? çalışma sorusunun cevabı, ödevlerinize yardımcı olmak ve Okul zamanı boyunca başarılı olmanız için cevapgo.com tarafından hazırlandı.

Yer kabuğunun faylarla parçalandığı yerlerde yüzeye yakın sıcak alanlar bulunur. Bu sıcak alanlar magmanın yüzeye fay hatları boyunca sokulmasıyla oluşur. Yüzey suları faylar aracılığı ile sıcak alanlara kadar iner. Burada magmanın etkisiyle ısınır ve yine fayları takip ederek yüzeye ulaşır. Böylece sıcak su kaynakları oluşur.

 

Yeryüzündeki sıcak su kaynaklarının dağılışı fay hatları ile paralellik gösterir. Yer kabuğundan derinlere doğru inildikçe her 33 metrede sıcaklık ortalama 1 °C artarken faylarla parçalanmış alanlarda ise 1 °C sıcaklık artışı 2-3 metrede olmaktadır.

 

 

 

 

 

Sıcak su kaynaklarının yaygın olduğu bölgelere jeotermal bölgeler denir. Başlıca jeotermal bölgeler; Türkiye, İtalya, Yunanistan, Fas, Cezayir, Filipinler, Malezya, Endonezya, İzlanda, Havai, Yeni Zelanda, Japonya, Amerika Kıtası’nın batı kıyıları ve Doğu Afrika Grabenidir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*