TORTUL (SEDİMENTER) KAYAÇLAR

TORTUL (SEDİMENTER) KAYAÇLAR çalışma sorusunun cevabı, ödevlerinize yardımcı olmak ve Okul zamanı boyunca başarılı olmanız için cevapgo.com tarafından hazırlandı.

Kayaçlar dış kuvvetler tarafından ufalanır ve taşınır. Taşınan malzemeler akarsu,göl,deniz ve okyanus tabanları ile çukur alanlarda tabakalar halinde biriktirilir.Bu tabakalar zaman içinde sıkışarak tortul kayaçlara dönüşür.

BİLGİ NOTU:

Tortul kayaçların en önemli özelliği, oluştukları dönemlere ait bitki ve hayvan kalıntıları olan fosillere sahip olmalarıdır.

Tortul kayaçlar oluşumlarına göre üç gruba ayrılır.

Fiziksel (Kırıntılı) Tortul Kayaçlar

Akarsu, rüzgar, buzul, dalga ve akıntılar gibi dış kuvvetler tarafından aşındırılan malzemeler taşınarak çukur yerlerde biriktirilmesiyle oluşan kayaçlardır. Bu kayaçların başlıcaları çakıl taşı (konglomera), kum taşı (gre), kil taşı dır.

Kimyasal Tortul Kayaçlar

Sular tarafından kimyasal yollarla çözülen minerallerin çökelmesiyle oluşan kayaçlardır. Bu kayaçların başlıcaları, kireç taşı (kalker), alçı taşı (jips) ve kaya tuzudur.

Mağaralar ve polyeler kireç taşları üzerinde oluşan yer şekillerindendir. Mağaralar, kalkerli arazi içinde suların eritme ve aşındırması sonucu meydana gelen yer altı boşluklarıdır.
Polyeler, kireç taşı(kalker)nın erimesi sonucu meydana gelen geniş düzlüklerdir. Gölova da denilen polyeler de tarım yapılmaktadır.

Organik Tortul Kayaçlar

Bitki ve hayvan kalıntılarının birikip taşlaşmasıyla oluşmuşlardır. Organik tortul kayaçların başlıcaları kömür(antrasit, taşkömürü,linyit,turba), tebeşir ve mercankayalarıdır.
Oluşumu kömür ile benzerlik gösteren petrol, jeolojik geçmişte yaşamış bitki ve hayvan kalıntılarının denizel ortamda sıcaklık, basınç ve organizmaların etkisi ile değişime uğraması sonucu meydana gelmiştir.

tortul kayaçlar sedimanter, tortul sedimanter kayaçların özellikleri, tortul (sedimanter) kayaçlar nedirİlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*